
По инициатива на Детска градина № 16 „Горски кът“ в културно-информационния център „Етносвят България“ беше отбелязана Ромската нова година – Банго Василий. Празникът се превърна в истинско тържество на традициите, детското приятелство и културното многообразие, събирайки деца, учители, родители и гости в топла и празнична атмосфера.
Включиха се и децата от ДГ № 24 „Радост“ и учениците от Начално училище „Зора“, които заедно с домакините пяха, играха и танцуваха. Общите изяви създадоха усещане за сплотеност и радост, споделена между различни образователни общности.
Празничната програма завърши с традиционното сурвакане – наричане за здраве, късмет и благополучие, което донесе много усмивки и положителни емоции сред всички присъстващи.
Специален поздрав отправи зам.-кметът Надежда Чакърова. В приветствието си тя подчерта значението на празника като символ на уважение към културното многообразие и ролята на образователните институции за възпитаването на децата в толерантност, взаимно разбирателство и споделени ценности.
Станимира Димитрова – началник отдел „Образование и младежки дейности“ в общината акцентира върху значението на подобни инициативи за изграждането на приобщаваща среда и за възпитаването на уважение към традициите още от най-ранна детска възраст.
На събитието присъстваха и общественият посредник Иванка Сотирова, представители на партньорската организация „Свят без граници“, както и служители от образователния отдел в общинската администрация.
С инициативата си образователните институции за пореден път доказаха, че детската градина и училището не са само място за обучение и грижа, но и пространство за изграждане на ценности, уважение и общност чрез традициите и споделените празници.
