Зарата – Всичко за Стара Загора
АКТУАЛНИ

ДГ №16 „Горски кът“ отбеляза Ромската нова година с празник на традициите и детското единство

С песни, танци и сурвакане децата посрещнаха Банго Василий в дух на уважение и радост

По инициатива на Детска градина № 16 „Горски кът“ в Стара Загора беше отбелязана Ромската нова година – Банго Василий, в културно-информационния център „Етносвят България“. Празникът се превърна в истинско тържество на традициите, детското приятелство и културното многообразие, като събра деца, учители, родители и гости в топла и празнична атмосфера.
В инициативата се включиха децата от ДГ № 24 „Радост“ и учениците от Начално училище „Зора“, които заедно с домакините пяха, играха и танцуваха. Общите изяви създадоха усещане за сплотеност и радост, споделена между различни образователни общности.
Празничната програма завърши с традиционното сурвакане – наричане за здраве, късмет и благополучие, което донесе много усмивки и положителни емоции сред всички присъстващи.
Специален поздрав по повод Ромската нова година – Банго Василий, отправи заместник-кметът на Община Стара Загора с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова. В приветствието си тя подчерта значението на празника като символ на уважение към културното многообразие и ролята на образователните институции за възпитаването на децата в толерантност, взаимно разбирателство и споделени ценности.
Приветствие към участниците и гостите отправи Станимира Димитрова – началник отдел „Образование и младежки дейности“ в Община Стара Загора, която акцентира върху значението на подобни инициативи за изграждането на приобщаваща среда и за възпитаването на уважение към традициите още от най-ранна детска възраст.
На събитието присъства обществения посредник на община Стара Загора – г-жа Иванка Сотирова, представители на партньорската организация „Свят без граници“, както и служители от отдел „Образование и младежки дейности“ на Община Стара Загора. Празникът беше уважен и от родители, които с интерес и вълнение проследиха участието на децата и допринесоха за оживената и весела атмосфера.
С инициативата си образователните институции за пореден път доказаха, че детската градина и училището не са само място за обучение и грижа, но и пространство за изграждане на ценности, уважение и общност чрез традициите и споделените празници.

Източник и снимка: Община Стара Загора

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери Децата | година | Стара | Загора | Нова | Василий | дейности | ромската | уважение | традициите

Музикалното училище в Стара Загора събра 1 милион за 1 месец
13.01.2026 08:27
Старозагорски адвокат бе обявен за посланик на Международната асоциация на арт фотографите (IAAP) за България
14.01.2026 08:46
Краш курс по финансова грамотност за младежи в Стара Загора
14.01.2026 11:54
Гражданкска група „С любов за Стара Загора“ продължава да събира подписи за запазване на зелената зона зад Универсалния магазин
15.01.2026 13:58

Коментирай

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Още

С празничен концерт ДГ №17 „Знаме на мира“ отбеляза своята 40-годишнина

admin

Спортна програма в Стара Загора за периода 19 – 20 декември

admin

Откраднаха 100 евро и повредиха медицинска апаратура във ветеринарна клиника в Казанлък

admin