Зарата – Всичко за Стара Загора
НОВИНИРЕГИОНА

Грипът в Старозагорско: Последната информация за болните и междусрочната ваканция


През последната седмица заболеваемостта от остри респираторни заболявания и грип е 141,02 на 10 000 население, при средна за страната 159,16.

Най-високият праг за обявяване на епидемия в областта е 311,80. Най-засегнати са възрастовите групи до 4 г. и от 15 до 19 г. С най-ниска заболеваемост е възрастовата група над 65 г., съобщиха от Регионалната здравна инспекция.

От 5-ти до 11-ти януари регистрираните случаи достигнаха 159,16 на 10 000 души, при средни стойности за страната от 133,17.

Същевременно синдикат ‘‘Образование‘‘ към КТ ‘‘Подкрепа“ предложиха удължаване на еднодневната междусрочна ваканция с четири дни – от 3 до 6 февруари. Причината е спирането на вълната от висока заболеваемост от грип.

Ако Министерството на образованието се съобрази с това предложение учениците и учителите ще имат период от 9 дни, в които няма да контактуват активно и така ще се намали опасността от зарази, коментира пред Радио Стара Загора Юлиян Петров, председател на синдикат „Образование“ към КТ ‘‘Подкрепа“.

Петров обясни също, че синдикатът е направил национално допитване за мнението на гилдията, която показва, че учителите приемат подобно предложение.

Според него данните за заболеваемостта на здравните инспекции не са реални, защото много ученици ползват домашен отпуск при заболяване и не стигат до лекарските кабинети. По думите му през последната година е отчетено 6,9 пъти увеличение на отпуската по домашни причини.

По отношение на онлайн обучението синдикалистът посочи, че 66% от колегите му отговорили в анкетата казват, че въвеждането му не е релевантно при висока заболеваемост.

Преди час от образователното министерство съобщиха за агенция „Фокус“, че към днешна дата заради повишена заболеваемост в онлайн обучение са учениците от две области и не се налага удължаване на междусрочната ваканция за образователните институции на територията на цялата страна.

„Министерството на образованието и науката внимателно следи ситуацията с епидемичната обстановка в страната и е в постоянен контакт с регионалните управления на образованието, чиито началници участват в заседанията на противоепидемичните щабове по места“, казаха още от пресцентъра на МОН.

Още

Откриха мъртъв мъж в старозагорско село

admin

Предстоящи събития в Стара Загора на 9 юни, вторник

admin

Стара Загора: Местната власт се срещна с ресторантьори

admin